Jeżeli podatnik nie złożył samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia 2024 r. zostało automatycznie zaakceptowane zeznanie przygotowane przez administrację skarbową w ramach usługi Twój e-PIT. Dzięki temu PIT-37 i PIT-38 zostały złożone w terminie, nawet jeżeli podatnik nic nie zrobił. A zatem pracownikom, zleceniobiorcom i emerytom kary za niezłożenie zeznania nie grożą.

Jeśli podatnik chce je teraz (po 30 kwietnia) poprawić, musi złożyć korektę zeznania rocznego. Problemu nie mają też oczywiście osoby fizyczne, które nie osiągnęły żadnych przychodów w 2023 r., a więc np. studenci na utrzymaniu rodziców. Nie mają oni obowiązku składania zeznania rocznego. Dotyczy to również podatników, którzy uzyskali wyłącznie przychody zwolnione z podatku, jak np. zasiłki z tytułu narodzin dziecka.

Automatyczna akceptacja nie dotyczyła jednak PIT-ów przedsiębiorców. Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie zostały automatycznie zaakceptowane, a więc przedsiębiorcy, którzy się spóźnili ze złożeniem zeznania, mają problem.

Jeśli podatnik (głównie chodzi o przedsiębiorców, w tym samozatrudnionych) nie zdążył i nie złożył PIT w terminie, to grozi za to kara karnoskarbowa. W takiej sytuacji należy się spieszyć.

Jeśli podatnik nie chce ponieść kary za złożenie zeznania podatkowego z opóźnieniem, to:

  • musi złożyć zaległy PIT jak najszybciej,
  • jeśli z PIT wynika niedopłata, to również zapłacić podatek (po terminie mówimy już o zaległości podatkowej) wraz z odsetkami od zaległości podatkowej oraz dołączyć tzw. czynny żal, czyli pismo, w którym podatnik dobrowolnie przyznaje się do naruszenia przepisów podatkowych oraz wyjaśniające przyczynę niewywiązania się z obowiązku rozliczenia dochodów w ustawowym terminie.

Pośpiech jest wskazany, bo czynny żal będzie nieskuteczny, jeśli to urząd skarbowy pierwszy zadzwoni do podatnika i upomni się o zeznanie podatkowe.

Jeśli podatnik jedynie zapomniał o złożeniu zeznania rocznego, ale nie wiąże się z tym strata dla fiskusa (nie wystąpiło tzw. uszczuplenie podatkowe), to podatnik może zostać ukarany mandatem karnoskarbowym. Od 1 stycznia 2024 r. (do końca czerwca) mandat karny za wykroczenie skarbowe może wynieść do 21.210 zł, a od1 lipca 2024 r. (do końca grudnia) będzie wynosił maksymalnie 21.500 zł.